Typowe kompozycje i zastosowania

Firma CIECH Sarzyna S.A. jest jedynym producentem żywic epoksydowych na terenie Polski. Z bogatej gamy produktów zakładów Ciech Sarzyna chcielibyśmy przybliżyć kilka kompozycji żywic epoksydowych Epidian waz z odpowiednim utwardzaczem , które z pewnością okażą się pomocne przy budowie oraz naprawach jachtów i łodzi. Oczywiście na takiej samej zasadzie mogą być stosowane do naprawy innego sprzętu np. przyczep kampingowych, w modelarstwie lub po prostu w gospodarstwie domowym.

Klejenie: Epidian 5 + Utwardzacz PAC

Ta kompozycja stanowi doskonały klej do drewna, sklejki, płyt OSB i innych materiałów gdzie wymagana jest duża elastyczność spoiny np. klejenia cienkich blach, gumy, itp. Utwardzacz PAC jako jedyny możemy dawkować w szeroki m zakresie bo od 50 do 100 części wagowych na 100 części wagowych żywicy. Im więcej utwardzacza dodamy, tym otrzymamy bardziej elastyczną spoinę. Zarówno żywica jak i utwardzacz są dość gęste, nie spływają z klejonych powierzchni. Klejone elementy należy posmarować obustronnie klejem, a następnie ścisnąć i pozostawić na 24 godz. Do utwardzenia. Nadmiar kleju usunąć w fazie płynnej. Klejenie jest bardzo mocne, w większości przypadków prędzej pęknie klejony materiał niż spoina. Spoina jest w 100% wodoodporna.

Laminowania z matą emulsyjną: Epidian 53 + utwardzacz Z1, albo utwardzacz IDA

Ta kompozycja szczególnie dobrze nadaje się do laminowania zarówno nowych elementów jak i dokonywania napraw laminatu poliestrowo szklanego.  Żywica ma średnią lepkość, którą dodatkowo obniża użycie utwardzacza Z1 (12 części wagowych) lub IDA (40 części wagowych). Ponieważ żywica Epidian 53 modyfikowana jest styrenem, kompozycja ta rozpuszcza także preparację mat emulsyjnych, przeznaczonych generalnie do użycia z żywicami poliestrowymi. Ponieważ jest to najpopularniejszy typ maty dostępny na rynku, lub kiedy po prostu nie wiemy jaka posiadamy matę, wtedy optymalnym wyborem będzie opisana tu kompozycja. Mieszaniny tej można używać także do klejenia, jednak spoina będzie zdecydowanie sztywniejsza. Uwaga: Epidianu 53 nie można używać w kontakcie ze styropianem.

Laminowanie ręczne, szpachlowanie: Epidian 601 + utwardzacz Z1, albo utwardzacz IDA

Epidian 601 to chyba najbardziej uniwersalna żywica oferowana przez Sarzynę. Całkowicie transparentna, o niskiej do średniej lepkości i doskonałych właściwościach fizykochemicznych po utwardzeniu może służyć do budowy łodzi lub ich elementów z laminatu epoksydowego zbrojonego szkłem lub węglem. Doskonale nadaje się do laminowania ręcznego, a co za tym idzie również do naprawy uszkodzeń łodzi wykonanych z laminatu poliestrowo szklanego. Dodając wypełniacz np. mikrosfery możemy na jej bazie przygotować lekką szpachlówkę, albo zagęścić ja do konsystencji kitu za pomocą krzemionki koloidalnej. Dobrze nadaje się także do klejenia wszelkiego rodzaju materiałów za wyjątkiem tworzyw PE i PP.

Laminowanie z użyciem próżni, impregnacja: Epidian 6011 + utwardzacz IDA

Żywica 6011 + utwardzacz IDA dzięki swojej bardzo niskiej lepkości doskonale sprawdzi się tam, gdzie głębokie wnikanie żywicy w materiał ma kluczowe znaczenie. Idealna do procesów próżniowych jak infuzja, RTM, vacum bagging, ale także jako rodzaj impregnatu bądź tez lakieru epoksydowego do nasączania i pokrywania porowatych materiałów takich jak drewno, pianka PU, beton, itp. Żywica Epidian 6011 jest zupełnie bezbarwna i z utwardzaczem IDA daje gładką i suchą (pozbawioną tłustego nalotu) powierzchnię. Powłoka ta nie jest odporna na UV, tak więc w zastosowanych zewnętrznych powinna zostać pomalowana, albo pokryta dodatkowo kilkoma warstwami lakieru poliuretanowego.

Szybkie naprawy, praca w zimnie i wilgoci: żywica Epidian + utwardzacz TFF

Utwardzacz TFF cechuje się tym, że można pracować nim w obniżonej temperaturze do 5 st. C oraz wysokiej wilgotności, a więc np. na wilgotne lub mokre podłoże. Kompozycje z utwardzaczem TFF sprawdzą się w nieogrzewanych halach, warsztatach lub pod chmurką. Do szybkich napraw laminatu możemy używać żywic Epidian 53 i Epidian 601 dodając do nich 27 części wagowych utwardzacza TFF. Jako szybkiego kleju możemy używać żywicy Epidian 5 z utwardzaczem TFF w proporcji 26 części wagowo. Utwardzacz TFF jest dość gęsty, ma brązowy kolor, a więc zabarwia żywicę na kolor ciemnożółty oraz jest bardzo reaktywny, więc trzeba przygotowywać małe porcje, które stosunkowo szybko będziemy mogli zużyć.

Są to oczywiście tylko przykładowe sposoby użycia i kompozycje, a ograniczeniem w stosowaniu różnych kombinacji żywic, utwardzaczy wraz z innymi materiałami jest w zasadzie tylko ludzka pomysłowość.